Kategorie: Wszystkie | psychologia marketingu | terapie
RSS
wtorek, 10 sierpnia 2010
Marzenia senne
Hobson o śnie:
"mózg tak uparcie poszukuje znaczenia, że przypisuje lub nawet tworzy znaczenie, gdy trudno się go doszukać w danych oczekujących na przetworzenie"
wtorek, 27 lipca 2010
Badania nad seksem cz.4
Wyniki
Badania nad seksem cz.3
Problem z badanymi
sobota, 24 lipca 2010
Badania nad seksem cz.2
Badani
Już na samym początku badań powstał problem z doborem osób, które wyraziłyby chęć prowadzenia aktywności seksualnej w warunkach laboratoryjnych. Kolejny problem stanowiło miejsce – czy nie będzie ono przeszkadzało w naturalnych reakcjach.
Badania nad seksem cz.1
Seksualność człowieka jest związana z biologią i fizjologią, ale posiada także wymiar psychologiczny. Wiele czynników związanych z seksualnością ma swoje podłoże w psychice i to, w jaki sposób odbieramy bodźce – wynika z indywidualnych „predyspozycji” ludzkich. Seks nie jest także wyłącznie wynikiem chęci posiadania potomstwa. Ważnym elementem jest także to, że istnieje wiele problemów związanych z życiem seksualnym. Do nich zaliczyć można zaburzenia erekcji czy też zahamowanie orgazmu, które łączyć się mogą z zaburzeniami psychicznymi.
piątek, 23 lipca 2010
Dlaczego śpimy?
Sen stanowi jedną z ważnych potrzeb organizmu. Dlaczego jest taki ważny? Organizm może podczas snu odpocząć, uzupełnić zapasy energii, odnowić komórki, wydalać z mięśni zbędne produkty. Po kilku bezsennych nocach, aby „uzupełnić braki” snu, człowiekowi wystarczy zaledwie jedna noc potrafi usunąć większość niedogodności związanych z niewyspaniem się.
poniedziałek, 19 lipca 2010
Egocentryzm i samoosąd
Eksperyment amerykańskiego psychologa Jonathana Browna
Deformacje samowiedzy zakotwiczone w kulturze
Wyniki badań psychologicznych pokazują, że w zależności od kultury, myśli ludzi o samych sobie i innych, znacznie się od siebie różnią.
czwartek, 01 lipca 2010
Dlaczego ludzie kłamią?
Najwcześniejsze klasyfikacje kłamstwa pokazywały jednocześnie motywy kierujące osobą, która kłamała.
Tomasz z Akwinu rozróżnił kłamstwo żartobliwe, konieczne i świadomie obliczone na szkodę.
Św. Augustyn natomiast stworzył 9 kategorii, między innymi kłamstwo służące pomocy; takie, które rani; dotyczące religii. Jednocześnie były to grzechy.
Współczesne prace różnią się między sobą co do określenia motywów kłamstwa.
wtorek, 29 czerwca 2010
Narodziny manipulacji
Termin „manipulacja” pojawił się w słowniku, w XVIII wieku, dokładniej w roku 1760 i miał wtedy znaczenie podobne dzisiejszemu rozumieniu, manipulowania kimś.
 
1 , 2
Najlepsze Blogi