Blog > Komentarze do wpisu
Badania nad seksem cz.1
Seksualność człowieka jest związana z biologią i fizjologią, ale posiada także wymiar psychologiczny. Wiele czynników związanych z seksualnością ma swoje podłoże w psychice i to, w jaki sposób odbieramy bodźce – wynika z indywidualnych „predyspozycji” ludzkich. Seks nie jest także wyłącznie wynikiem chęci posiadania potomstwa. Ważnym elementem jest także to, że istnieje wiele problemów związanych z życiem seksualnym. Do nich zaliczyć można zaburzenia erekcji czy też zahamowanie orgazmu, które łączyć się mogą z zaburzeniami psychicznymi.

Rozumienie fizjologii reakcji seksualnych jest niezbędne do pełnej satysfakcji seksualnej czy też leczenia zaburzeń. Do badań nad ludzką seksualnością przyczyniło się dwóch psychologów: Masters i Johnson.

Lata 60. XX wieku przyniosły Stanom Zjednoczonym rewolucję seksualną. Przyczyniło się to do zapoczątkowania dogłębnych badań nad ludzką seksualnością, które wcześniej były niemożliwe ze względu na sposób myślenia o seksie. Należało ukrywać swoje zachowania, nie było prac na ten temat. Dlatego właśnie rewolucja stanowi bardzo ważny element, który ukazał, że badania takie są pożądane przez społeczeństwo. Ludzie pragnęli poznać samych siebie i dowiedzieć się o mechanizmach, których są częścią.

Badania Mastersa i Johnsona były dość oryginalne, gdyż zależało im na faktycznych odczuciach ludzi, a nie na tym, co powiedzą o sobie. Nie było tu zapisu spostrzeżeń, tylko przeprowadzenie stymulacji seksualnej.

Badania te miały pomóc w rozwiązywaniu problemów seksualnych.

Jak napisali w swej książce "Human sexual response":

Nie można ustalić podstawowych zasad zachowań seksualnych człowieka, zanim nie uzyska się odpowiedzi na dwa pytania: Jakie są fizyczne reakcje mężczyzny i kobiety na skuteczną stymulację seksualną? Dlaczego mężczyźni i kobiety reagują tak, a nie inaczej na skuteczną stymulację seksualną? Jeżeli kiedykolwiek mamy odnieść sukcesy w leczeniu ludzkich zaburzeń seksualnych, to nauki medyczne i behawioralne muszą znaleźć odpowiedź na podstawowe pytania”.

Zgodnie z tezą postawioną przez badaczy, postanowiono systematycznie obserwować zarówno kobiety jak i mężczyzn podczas reakcji seksualnych. Robiono także pomiary fizjologiczne.

 


Źródło: Roger R. Hock, 40 prac badawczych, które zmieniły oblicze psychologii. Fascynująca podróż w krainę nauki, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003

sobota, 24 lipca 2010, nieznanapsychologia

Polecane wpisy

Komentarze
2010/07/24 12:50:03
A ja bym zwróciła jeszcze uwagę na czynnik kulturowy i religijny :) Polecam "Życie seksualne dzikich" B. Malinowskiego i "Erotyzm w religiach świata" Z. Wróbla.
Ag.
-
nieznanapsychologia
2010/07/24 12:59:22
Dziękuję za podsunięcie mi tytułów, na pewno przeczytam :)
Oczywiście, czynniki, które Pani wymieniła są trafne, jednak w pozycji, z której korzystam brak jest szczegółowego opisu, natomiast dosyć szeroko opisane są wybrane aspekty badań.
-
2010/07/24 13:05:20
To oczywiste. Nie da się napisać o wszystkim w jednej książce, to byłby istny śmietnik :)

To chyba będzie świetny blog :)
Pozdrawiam,
Ag.
-
Gość: Rybak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/07/27 12:59:59
Rzetelny artykuł. Spora dawka informacji zabieram się do 2 rozdziału.
Mam nadzieje , że to nie ostatnie posty nt. seksu , o którym tak mało się piszę.
Najlepsze Blogi